Düş Peşinde Sinema
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Düş Peşinde Sinema

En Güzel Sinemalar

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

örtülü gerçek

3 posters

Sinema Puanı
 5 - Çok İyi
 4 - İyi
 3 - Orta
 2 - Normal
 1 - Kötü
Sonuçları Gör
YazarMesaj
UlTa
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
UlTa

örtülü gerçek Empty
MesajKonu: örtülü gerçek   örtülü gerçek Icon_minitimePerş. Mart 06, 2008 5:35 pm

2007 Venedik Film Festivali - En İyi Yönetmen Ödülü
2007 Telluride Film Festivali Official Selection
2007 Toronto Film Festivali Official Selection
2007 New York Film Festivali Official Selection

90 dakika

REDACTED
Brian De Palma'dan
Kurgusal bir belgesel

Gerçek olaylardan esinlenen kurgu bir öykü olan REDACTED, izleyicilerin hayatı algılamamız sırasında baktığımız filtreleri ve perdeleri tekrar düşünmesini sağlayacak eşsiz bir sinema deneyimi. Medyanın yarattığı imajların gücünü ve bunların bize sunulması ile kompozisyonlarının, fikirlerimizi ve tercihlerimizi nasıl etkilediğini hiç olmadığı kadar büyük bir açıklık ile gözler önüne seriyor. Tarihin hiç bir döneminde olmadı kadar, her an her yere büyük bir hızla ulaşabilen bilgi, teorik olarak sonsuz kanaldan üretiliyor, dağıtılıyor ve alınıyor. Buna uygun davranan REDACTED da, görünen şeylerin yüzeyselliği, bu yüzeyselliğin altında yatan anlamlar ve gerçekleri anlatırken, video günlükleri, güvenlik çekimleri, belgeseller, çevrimiçi anketler ve haber bültenleri kullanıyor.
Irak'daki bir yerde konuşlanmış olan küçük bir Amerikan askeri birliği üzerine odaklanan REDACTED, farklı bakış açıları ile bu askerlerin karşılaştıkları durumlara verdikleri tepkileri, yerel Irak halkına karşı tutumları ve her iki taraftaki medyanın bu olayları nasıl yansıttığını konu alıyor.

YÖNETMENİN DEMECİ

Bir kere daha anlamsız bir savaş anlamsız trajedilere sebep oluyor. Bu hikayeyi yıllan önce Casulties of War filmimde anlatmıştım. Fakat Vietnam savaşından alınması gereken dersler unutulmuş gibi görünüyor. Peki bu öykü bugün nasıl anlatılabilir? Nereden başlamak lazım? Geçen sene Toronto Film Festivali'nde HDNET filmcilikten bir yapımcı, yüksek tanımlı video ile film çekmek isteyip istemediğimi sordu. Ben de, bu ortamda kullanılmaya uygun bir fikir bulabilirsem çekmek isteyeceğimi söyledim. Daha sonraları Irak savaşı ile ilgili bir olay üzerine yazılmış haberleri okudum. Bazı Amerikan askerleri 14 yaşındaki bir kıza tecavüz etmiş, ailesini katletmiş, kızı başından vurarak öldürmüş ve cesedini yakmışlardı. Bu adamlar, nasıl bu kadar yanlış işler yapmış olabilirlerdi? Cevaplar için araştırma yaparken, askerlerin günlüklerini, kitaplarını okudum, ev yapımı savaş videolarını seyrettim, internet sitelerine girdim ve YouTube videolarına baktım. Hepsi oradaydı, hepsi videolardaydı.

"Redact" düzenleme, veya yayına hazırlama demektir. Genellikle düzenlenmiş dokümanlar veya resimler sadece kişisel bilgileri çıkartılmış kaynaklardır; yani aslında hassas konuların üzerine sünger çekilmiş, hasır altı edilmiş demektir. Irak savaşının gerçek öyküsü büyük medya kuruluşları tarafından tekrar düzenlenerek bizlere sunulmaktadır. Eğer böyle bir çarpıtmaya seyirci kalacaksak, bunun sonucu olabilecek korkunç durumlara da hazırlıklı olmalıyız. Benzer bir durumu Vietnam savaşında gördüğümüzde halkımız tepkisini ortaya koymuş ve bu şekildeki çarpıtmaların önüne geçilebilmişti. Umarım bu film de aynı etkinin oluşmasını sağlar.

YAPIMCILAR HAKKINDA

BRIAN DE PALMA (Senarist / Yönetmen)

New Jersey Newark'da 1940 yılında doğan De Palma, çocukluğunu ortopeki cerrahı olan babası ile birlikte Philadelphia'da geçirdi. Önceleri fiziğe meraklı olan De Palma Columbia kolejinde öğrenimine başladı, fakat daha sonra fikrini değiştirerek tiyatro ve sinemaya yöneldi. 1960'ta ilk orta metrajlı filmi olan Icarus'u çekti. Bu filmi 6601224, The Story of an IBM Card ve bir çok ödül olan Wotan's Wake izledi.

De Palma, Sarah Lawrance kolejinde okurken ilk uzun metrajlı filmi olan The Wedding Party'yi çekti. Yarı emprovize bir komedi filmi olan The Wedding Party, aynı zamanda Robert De Niro ve Jill Clayburgh'un ilk filmleri olacaktı. Bu filmden sonra De Palma, kısa filmler ve belgesellere yöneldi.

1967 yılında ikinci uzun metraj filmi olan Murder a la Mod'u çeken De Palma, Hitchcock referanslarına sahip bir gerilim çekmeyi başarmıştı. Greetings filmi ile Berlin Film Festivali'nde Gümüş Ayı ödülü alan De Palma, büyük Hollywood stüdyolarının dikkatlerini üzerine çekmeye başladı.

Bu tarihten sonra yaptığı diğer filmler:

Hi Mom, Sisters, Phantom of The Paradise, Obsession, Carrie (Oscar adayı), The Fury, Home Movies, Dressed to Kill, Blow Out, Scarface, Body Double, The Untouchables, Casulties of War, The Bonfire of The Vanities, Raising Cain, Carlito's Way, Mission: Impossible, Snake Eyes, Mission to Mars, The Black Dahlia.

OYUNCU SEÇİMİ: BILLY HOPKINS SUZANNE CROWLEY KERRY BARDEN PAUL SCHNEE

SET PRODÜKTÖRÜ: STEPHEN TRAYNOR

MÜZİK SÜPERVİZÖRÜ: RANDALL POSTER

ÜRDÜN OYUNCU SEÇİMİ: LARA ATALIA

KOSTÜM: JAMILA ALADDIN

YAPIM TASARIMI: PHILIP BARKER

EDİTÖR: BILL PANKOW

GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ: JONATHON CLIFF

YARDIMCI YAPIMCI VE İKİNCİ ÜNİTE YÖNETMENİ: ERIC SCHWAB

YARDIMCI YAPIMCILAR: GRETCHEN MCGOWAN LAIRD ADAMSON

İDARİ YAPIMCILAR: TODD WAGNER MARK CUBAN YAPIMCILAR JENNIFER WEISS SIMONE URDL JASON VICENTE

OYUNCULAR

Patrick Carroll, Rob Devaney, Izzy Diaz, Ty Jones, Abigail Savage, Sahar Alloul, Eric Anderson, Lara Atalla, Karima Attayeh, François Caillaud, Andrew Cullen, Mike Figueroa, Qazi Freihat, Shatha Haddad, Paul Hijazin, Suhail Abdel Hussein, Dhiaa Kahlil, Hiyam Abdel Karim, Yanal Kassay, Ohad Knoller, Shukrayah Maran, Sabrine Munther, Paul O'Brien, Adel Odai, Kel O'Neill, Hameed Sahi, Nivk Seeley, Issaam Shamary, Daniel Stewart Sherman, Julie Thiery, Helen Zamel, Jafar Zoubi, Mazen Zoubi, Zahra Zubaidi
Knight
Admin
Admin
Knight

örtülü gerçek Empty
MesajKonu: Geri: örtülü gerçek   örtülü gerçek Icon_minitimePerş. Mart 06, 2008 8:15 pm

Güzel filme benziyor bir bakayım.
https://sinemalar.catsboard.com
UlTa
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
UlTa

örtülü gerçek Empty
MesajKonu: Geri: örtülü gerçek   örtülü gerçek Icon_minitimePaz Mart 16, 2008 9:18 am

Gittinmi filme
Knight
Admin
Admin
Knight

örtülü gerçek Empty
MesajKonu: Geri: örtülü gerçek   örtülü gerçek Icon_minitimePaz Mart 16, 2008 3:30 pm

Hayır. Gidemedim dersane vardı.
_eZq!_
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
_eZq!_

örtülü gerçek Empty
MesajKonu: Geri: örtülü gerçek   örtülü gerçek Icon_minitimePaz Mart 30, 2008 4:09 pm

pek de çalışkandır da... Very Happy Very Happy
gerdiniz ya beni.... Shocked Shocked
Knight
Admin
Admin
Knight

örtülü gerçek Empty
MesajKonu: Geri: örtülü gerçek   örtülü gerçek Icon_minitimeCuma Nis. 04, 2008 12:55 pm

Dersanede çok sıkılıyom ama birşeyler öğreniyorum. O yeter bana.
_eZq!_
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
_eZq!_

örtülü gerçek Empty
MesajKonu: Geri: örtülü gerçek   örtülü gerçek Icon_minitimeC.tesi Nis. 12, 2008 11:50 pm

bn çok eyleniom mesela aşağıya adamların kafasına tebeşir fln atıyoz...
Knight
Admin
Admin
Knight

örtülü gerçek Empty
MesajKonu: Geri: örtülü gerçek   örtülü gerçek Icon_minitimePaz Nis. 13, 2008 12:34 pm

Bizi yakalıyorlar.
UlTa
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
UlTa

örtülü gerçek Empty
MesajKonu: Geri: örtülü gerçek   örtülü gerçek Icon_minitimeCuma Mayıs 02, 2008 5:45 pm

Dershane kaynatma postlarını kapatalım. Very Happy Very Happy Very Happy Dahi çocuk Knight ...
Knight
Admin
Admin
Knight

örtülü gerçek Empty
MesajKonu: Geri: örtülü gerçek   örtülü gerçek Icon_minitimeCuma Mayıs 02, 2008 9:09 pm

Dehanın 10'da 1'i yetenek, 10'da 9'u ise çalışmaktır... (Albert Einstein)

örtülü gerçek
1 sayfadaki 1 sayfası